Aydın'da Son Haber

KANALİZASYON KAZISINDAN TARİHİ ODA MEZAR ÇIKTI

Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ ekiplerinin, Afrodisias Antik Kentinin bulunduğu Karacasu’nun Geyre Mahallesinde yürüttüğü kanalizasyon çalışması sırasında tarihi oda mezar ortaya çıkarıldı. Belediye ekipleri tarafından jandarma ve Müze Müdürlüğüne bildirilmesi üzerine ekipler çalışmayı durdurdu.

KANALİZASYON KAZISINDAN TARİHİ ODA MEZAR ÇIKTI
Gülay ÖZTEKİN
Gülay ÖZTEKİN( aydin.sonhaber@gmail.com )
2.182 views
20 Ocak 2019 - 18:28

Aydın Büyükşehir Belediyesinin yaklaşık bir aydır Afrodisias Antik kentinin bulunduğu 1. Derece arkeolojik sit alanı olan Geyre Mahallesinde yürüttüğü kanalizasyon çalışması esnasında dün akşam saatlerinde oda mezar bulundu. Edinilen bilgiye göre Anıtlar Kurulunun izni ile Geyre Mahallesinde alt yapı çalışması başladı. Yaklaşık bir ayı aşkın süredir devam eden kanalizasyon çalışması dün Efeler sokakta devam etti. Akşam saatlerinde devam eden kanalizasyon çalışması esnasında zeminden yarım metre derinde ortaya çıkan oda mezarın ardından belediyenin kepçe operatörü durumu jandarmaya bildirdi.

GÜVENLİK ŞERİDİ İLE KORUMA ALTINA ALINDI

Jandarma ve Müze Müdürlüğünden gelen ekip ve arkeologların olay yerinde incelemesinin ardından kanalizasyon çalışması durdu. Olay yeri, güvenlik şeridiyle koruma altına alınırken, kazının Kültür ve Turizm Bakanlığı Genel Müdürlüğü’nden alınacak izin doğrultusunda müze yetkililerinin gözetiminde kurtarma çalışmasının yapılacağı bilgisine ulaşıldı.

Ortaya çıkan tarihi mezarın 3 odalı olduğu iddia edilirken içerisinde define olup olmadığı ise yapılan kazı sonrası ortaya çıkacağı öğrenildi.

1960’lı yıllarda sit alanı ilan edilip koruma altına alınarak kazı çalışmaları başlayan Afrodisias Antik kentinde yaşam süren yöre halkı köyü boşaltarak yeni Geyre köyüne taşındı. Afrodisias’a 2 kilometre mesafesi olan yeni yerleşim yeri Geyre’ye taşınan mahalle sakinleri, tarihi mezarın çıktığı sokağın daha önce mezarlık olduğunu ileri sürdü.

HABER: GÜLAY ÖZTEKİN-KARACASU

 width=