Aydın'da Son Haber

MUHTAR YETKİLİLERE SESLENDİ; “YA YAPIN YA YIKIN”

Karacasu’da koruma altındaki harabeye dönmüş tarihi Osmanlı evleri çevredekilerin can güvenliğini tehdit ederken yetkililer ise konuya duyarsız kalmaya devam ediyor. Yetkilileri defalarca uyarmalarına rağmen hiç bir sonuç alamadıklarından yakınan Büyükdağlı Mahallesi Muhtarı Yaşar Ceylan, harabeye dönen evler için “Bu harabeleri ya yapın ya da yıkın” diyerek yetkililere seslendi.

MUHTAR YETKİLİLERE SESLENDİ; “YA YAPIN YA YIKIN”
Gülay ÖZTEKİN
Gülay ÖZTEKİN( aydin.sonhaber@gmail.com )
479 views
21 Ocak 2019 - 23:08

Büyükdağlı Mahallesindeki Arnavut kaldırımlı Hacı Arap Sokak, Anıtlar Kurulu tarafından sit alanı ilan edilip koruma altına alındı. Sayıları oldukça fazla olan 19. Yüzyıldan kalma tarihi evlerden bazıları kaderine terk edildiği için bakımsızlıktan yıkılmaya yüz tuttu. Enkaza dönen birkaç ev ise çevrede yaşayanların can güvenliğini tehdit eder hale geldi.

“BU HARABEYE DÖNMÜŞ ENKAZLARI TEMİZLEYİN”

Mahalle Muhtarı Yaşar Ceylan, konuyu defalarca yetkililere bildirmelerine rağmen hiçbir sonuç alamadıklarından dert yandı. Neredeyse tamamı yıkılmış adeta enkaza dönmüş evlerin tehlike arz ettiğini belirten Ceylan, “Çatısı çökmüş, kiremitleri taş duvarları yıkılmış evler tehlike arz ediyor. Mahallede yaşayan çocuklar her gün bu metruk evlerin etrafında oynuyor, içine giriyor. Okula gidip geliyor. Vatandaşlardan çok şikayet geliyor. Bu evlerin ne yıkılmasına izin veriliyor ne de restore ediliyor” dedi.

“CAN GÜVENLİĞİMİZİ TEHDİT EDİYOR”

Hacı Arap Sokak’ta oturan şehit ailesine ziyarete gelen yetkililere konuyu defalarca bildirmelerine rağmen sonuç alamadıklarını kaydeden Ceylan, “Valisi de geldi. Milletvekilleri de, Belediye başkanı da. Her gelene konuyu arz ettik. İlgileneceğiz deyip gittiler. Anıtlar Kuruluna, Kaymakamlığa, Valiliğe defalarca dilekçe yazdık. Sonuç alamıyoruz. Bu evlerin ¾’ü yıkılmış enkaza dönmüş. İki yıl önce yıkım kararı çıkmış bir başka ev var. Bir an önce yıkılması için Anıtlar Kuruluna yazıyoruz belediyeye havale ediyor. Belediye Anıtlar Kuruluna havale ederek birbirlerinin üzerine atıyor. Gelip yıkan yok. İlgilenen yok. Can güvenliğimizi tehdit eden bu harabe evlerin yıkılarak temizlenmesini istiyoruz” diyerek yetkilileri göreve davet etti.

“YA YAPSINLAR YA DA YIKSINLAR”

Tarihi evlerin bulunduğu 51 sokaktaki yolun yapılmasına izin verilmediğini dile getiren Ceylan, “Dokusuna uygun yapılacak diye ne asfalt nede parke taşı döşüyorlar. Her açıdan mağduruz. Bu eski evler nedeniyle hizmet alamıyoruz. Üvey evlat muamelesi görüyoruz. Ya yapsınlar ya da yıksınlar. Bu harabe yapıların yıkılması için illaki birilerinin canı mı yanmalı. Derdimizi kimseye anlatamıyoruz” diyerek tepkisini dile getirdi.

“KORKU İÇİNDE YAŞIYORUZ”

Sokak sakinlerinden Arzu Özel, “Evin sahibi öldü. Mirasçısı da yok. Devlet ilgilenmiyor. Koruma altına alındığı için kimse bir şey yapamıyor. Bu enkazın temizlenmesini istiyoruz. Bu sokakta yaşayan epilepsi hastası iki çocuk var. Benim torunlarla birlikte bu evin içine girip oynuyorlar. Bir gün bu çocuklardan biri altında kalacak. Çocukların akılları ermiyor, söz dinlemiyor. Bir gün altında kalacaklar, başlarına bir şey gelecek diye çok korkuyoruz” dedi.

HABER: GÜLAY ÖZTEKİN-KARACASU

 width=