Aydın'da Son Haber

KARİA TURİZM YOL HARİTASINDA KARACASU’NUN ADI YOK

İsmini eski çağda Ege ve Akdeniz’de yaşamış Karia medeniyetinden alan 820kilometre ile Türkiye’nin en uzun treking yürüyüş yol haritası olan Karia turizm yoluna dünyaca ünlü Afrodisias Antik kenti ile ünlü Karacasu’nun alınmaması gözden kaçmadı.

KARİA TURİZM YOL HARİTASINDA KARACASU’NUN ADI YOK
Gülay ÖZTEKİN
Gülay ÖZTEKİN( aydin.sonhaber@gmail.com )
439 views
29 Ocak 2019 - 23:01

Karacasu Kültür Turizm ve Tanıtım Derneği Başkanı Bülent Eriklioğlu, uluslararası trekking standartlarına göre işaretlenip levhalandırılan turizm yol haritasına Afrodisias Antik Kenti ile ünlü Karacasu’nun da dahil edilmesini istedi.

Muğla ve Aydın illerini kapsayan Türkiye’nin 820 km ile en uzun mesafeli olan trekking rotası olan Karia turizm yolunda Afrodisias ile birlikte 5 antik kenti içine alan Karacasu’nun dahil edilmemesine tepki gösterdi. Tarihte 500 bin nüfusun yaşadığı tahmin edilen Afrodisias’ın Karia bölgesinin başkenti konumunda olduğunu dikkat çeken Eriklioğlu, “Karacasu’nun içinde olmadığı bir turizm yolu düşünülemez. Turizmin beşiği olan Karacasu acilen Karia turizm yoluna dahil edilmeli” dedi.

KARACASU’NUN OLMAMASI BÜYÜK BİR KAYIP

Onlarca köy, antik kent, koy gibi doğa ve tarihi güzelliklerin içerisinden geçer ve 6 farklı bölümden oluşan turizm yolu, İçmeler, Bayır, Bozburun, Selimiye, Hisarönü, Eski Datça, Palamutbükü, Knidos, Akyaka, Ören, Bozalan, Bodrum, Milas, Labranda, Çomakdağ, Kapıkırı, Bağarcık, ve Karpuzlu Karia Yolu üzerinde bulunan yerleşimlerden bazıları olup Karacasu’nun bu rotaya dahil edilmemesi doğa sporlarına gönül veren yerli ve yabancı yürüyüş gurupları için büyük bir kayıp olarak nitelendirildi.

DARPHANE İZLERİNİ TAŞIYOR

Karacasu’yu içine alan yürüyüş rotasında Antiohia, Afrodisias, Sırtlanini mağarası ve Görle kaya mezarları ile Bingeç Mahallesinde darphane olarak bilinen Plarasa olmak üzere 5 antik kent bulunduğunu belirten Eriklioğlu, “40 kilometre kare alanı kapsayan Afrodisias ve çevresinde bulunan 4 antik kentin yol haritası Karacasu’dur. Özellikle Görle kaya mezarları olarak adlandırılan Gordio Teichos mezarları ve Karabağlar (Arapapıştı) kanyonunun da içinde olması nedeniyle bölge turizmini olumlu şekilde yansıyacaktır” dedi.

SEYİR TEPESİ TURİZME ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK

Eriklioğlu, Bizans, Roma ve Osmanlı dönemini de kapsayan M.S. 2. Yüzyıl tarihi bulguların çıplakça görülmesini sağlayan Karacasu’da seyir tepesi olarak geçen Karabağlar kanyonunun bölgenin milli park olarak güvenliği sağlanarak kullanılması durumunda ilçe turizmi açısından büyük yarar sağlayacağını vurguladı.

TARİHİ HARİTALARDA ADI GEÇİYOR

Çamarası Mahallesindeki Sırtlanini mağarasının keşfedilmemiş yapısıyla dahi yürüyüş gruplarının uğrak yerlerinden biri haline geldiğini söyleyen Eriklioğlu, “Tarihi haritalara göre Bingeç ve Yazır mahalleleri arasında kalan Plarasa Antik şehrinin döneminde Afrodisias ve diğer antik şehirler için darphane görevi gördüğü, elimizdeki resmi bulgulara göre burada 33 adet sikke basıldığı belgelerle kanıtlanıştır. Yine aynı bölgede döneminde yaşam belirtileri olduğu Bingeç mahallesindeki antik kalıntılardan anlaşılmaktadır. Afrodisias bölgesi dünya çapında tanınmakta ve UNESCO kalıcı dünya mirası listesine alınmıştır” şeklinde konuştu.

YOL HARİTASINDA KARACASU’NUN ADI YOK

Başaran Antiocheia Antik şehrinin de Afrodisias yol güzergâhı içinde bulunduğunu kaydeden Eriklioğlu, “Karya’nın başkenti Afrodisias görünüyor. Bölgenin en büyük heykeltıraş okulunun olduğu güzel sanatlar Akademisiyle, antik kentin nüfusunun o dönem 500 bin olduğu tahmin ediliyor. Çok geniş bir alana sahip olup Yunan adalarından başlayıp Datça, Bodrum, Marmaris, Didim’den Çine Sultanhisar, Afrodisias ve Pamukkale’ye kadar uzanan Karya turizm yolu yerli ve yabancı trekking yürüyüş guruplarının ilgisini çekmeye devam ediyor. Ancak bu yol haritasında Afrodisias’ın adı geçmiyor” ifadelerini kullandı.

Asıl hedeflerinin yerli ve yabancı turisti ilçeye çekmek olduğunu sözlerine ekleyen Eriklioğlu, özellikle konaklama açısından ivedilikle yerli ve yabancı yatırımcıları ilçeye davet ettiklerini söyledi.

KARACASU YOK SAYILAMAYACAK KADAR ÖNEMLİ

Bunun içinde bölgenin çok iyi bir tanıtıma ihtiyacı olduğunu kaydeden Eriklioğlu, “Karia’nın en önemli şehri Afrodisias’tır. Ancak resmi olmayan tur rehberlerinin hiç biri Afrodisias’ı rotasına almadı. Tarihi ipek yolu olarak adlandırabileceğimiz ticaretin üzerinde yapıldığı yol güzergahına ait bulgularımız Karabağlar bölgesinden başlayıp Afrodisias’ı içine alarak Işıklar köyünden Hierapolis’e kadar devam ettiği gözlenmektedir. Heykeltıraş okulu güzel sanatlar akademisinin burada olması Afrodisias Karia bölgesinin öneminin ne kadar yüksek olduğunu kanıtlıyor. Akdeniz’den Ege’ye, geçmişten günümüze uzanan kültürel, tarihi ve doğal güzelliklerle dolu bir yolculuğa çıkaran Karia Yolu bölgenin yurt içi ve yurt dışı tanıtımlarında şüphesiz önemli bir yere sahip olacaktır. UNESCO dünya mirası listesine alınması ile önemi bir kat daha artan Afrodisias, ivedilikle turizm yolu rotasına dahil edilmelidir” diye konuştu.

HABER: GÜLAY ÖZTEKİN-KARACASU

 width=