Aydın'da Son Haber

50’İNDEN SONRA ÜNİVERSİTELİ İŞ KADINI OLDU

Nazilli’de yaşayan evli ve iki çocuk annesi 51 yaşındaki sosyolog Zeynep Örer, 46 yaşında girdiği Anadolu Üniversitesi Felsefe Bölümünü bitirip kendi Aile Danışmanlığı şirketini kurarak 50 yaşında hem üniversite mezunu hem de meslek sahibi oldu. Amaçları doğrultusunda çizdiği hedefte hayalinin peşinden koşarak başarıyı yakalayan Özer, hayat öyküsüyle bilhassa gençlere rol model oldu.

50’İNDEN SONRA ÜNİVERSİTELİ İŞ KADINI OLDU
Gülay ÖZTEKİN
Gülay ÖZTEKİN( aydin.sonhaber@gmail.com )
412 views
01 Şubat 2019 - 19:02

Karacasu Kütüphanesinin ara yıl tatili etkinlikleri kapsamında Belediye Kültür Merkezinde düzenlediği “Kendi Hayatınızın Lideri Olun” konulu eğitim seminerine katılan Aile Danışmanı Sosyolog Zeynep Özer, kendi hayat hikayesini anlatarak okumanın yaşı olmadığını bir kez daha gösterdi.

33 YIL SONRA 46 YAŞINDA ÜNİVERSİTEYİ KAZANDI

Nazilli’de 1985 yılında liseyi bitiren Zeynep Özer, ailesinin okuyup iş hayatına atılmasına izin vermemesi üzerine üniversiteye gidemedi. Üniversite tahsilini sürdürmek yerine evlenip iki erkek çocuğu dünyaya getiren Özer, çocuklarını okutup meslek sahibi yaptıktan ve 2012 yılında annesini kaybettikten sonra yıllardır hayalini kurduğu üniversite eğitimini tamamlamaya karar verdi. Liseyi bitirdikten 33 yıl sonra 2013 yılında 46 yaşında iken girdiği üniversite sınavında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesini kazanarak Felsefe Bölümünü bitiren Özer, en büyük hayali olan Aile Danışmanı oldu. Sosyolog Özer, 3 ay önce genç iş ortağı PDR Uzmanı Hazan Çelimli ile Yaşam Boyu Gelişim Danışmanlık Bürosunu hizmete açtı.

KENDİ YOLCULUĞUNA ÇIKTI

Seminerde kendi yaşam hikayesini anlatan Zeynep Özer, “Çocuklarımı okuttuktan sonra kendi gerçeğimi arayıp bulma noktasında bir yolculuğa çıktım. Çok kitap okuyan biriydim. Annem de çok güveniyordu bana ve hep okumamı istiyordu ama çocuklar okuduğu için hep öteledim. Annemi kaybedip çocuklarımın da okuyup kendi mesleklerini kurması ve evden uzaklaşması ile yalnız kaldığımı hissettim. Üniversite sınavına girdim. Aile danışmanı olmak için başladığım bu eğitim sürecimi 3 yılda tamamladım. Lisans eğitimimin ardından ADÜ’de Formasyon eğitimi aldım ve şu anda Yaşam Boyu Gelişim Danışmanlık Merkezinin kurucu ortağıyım” dedi.

HAYALLERİMİ HEP CANLI TUTARAK BAŞARDIM

Bu mücadeleyi verirken hiç de kolay olmadığını ve bir çok zorluklarla karşılaştığını anlatan Özer, “Kendi kendime hem öğretmen hem öğrenci oldum. Hiç de kolay olmadı. Amacım belliydi. Hedefimi koydum. Başaracağımı inanıyordum. Tüm zorluklara rağmen hayallerimi canlı tutarak başardım. En büyük desteği de 31 yıllık eşim Murat Özer’den gördüm” dedi.

BAŞARMAK İNANMAKTAN GEÇER

Kitap okumayı çok sevdiğini, kişisel gelişime de çok merakı olduğunu kaydeden Özer, “Bu yaştan sonra okuyup da ne yapacağım demedim. Başaracağını inanan insan başarılı olur. Amaçlar doğrultusunda hedeflerini belirleyecek ve hayallerini canlı tutacaksın. Bende bunu yaptım” diyerek bilhassa kadınların okumasını tavsiye etti.

İNSANLARIN HAYATLARINA DOKUNMAK VE IŞIK OLMAK İSTİYOR

Vermiş olduğu hayat mücadelesi ile çocuklara ve gençlere rol model olduğu gibi eşi ve çocuklarının da övünç kaynağı olan Özer, amacının para kazanmaktan çok insanlara yardım ederek hayatlarına dokunabilmek olduğunu söyledi.

Özer, “Amacım illaki çok büyük paralar kazanmak değil. Ama hayalim var, kazanırsam da öğrenci okutmak ve daha geniş kitlelere yardımcı olabilmek, birinin hayatına dokunabilmek, ışık olabilmek istiyorum” diyerek daha önceden belirlediği amacı doğrultusunda hayallerine kavuşmuş olmanın mutluluğunu onur ve gururunu yaşadığını sözlerine ekledi.

HABER: GÜLAY ÖZTEKİN-KARACASU

 width=