Aydın'da Son Haber

3 T’DEN UZAK DURUN

Karacasu Halk Kütüphanesi tarafından yarıyıl tatili etkinlikleri kapsamında Belediye Kültür Merkezinde ergen ve yetişkinler için “Kendi Hayatınızın Lideri Olun” konulu eğitim semineri düzenlendi. Gençlerin geleceğinin konu edildiği seminerde, gençlerin televizyon, telefon ve tablet gibi 3 T’den uzaklaştırılması gerektiği vurgulandı. Yetişkinlere, “Gençlerimize sahip çıkalım” mesajı verildi.

3 T’DEN UZAK DURUN
Gülay ÖZTEKİN
Gülay ÖZTEKİN( aydin.sonhaber@gmail.com )
239 views
03 Şubat 2019 - 20:22

Halk Kütüphanesi sorumlusu Hale Çetin’in ev sahipliğini yaptığı seminere Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı, Mal Müdürü Zekayi Amaç, Afrodisias Müze Müdürü Baran Aydın, Karacasu Kültür Turizm ve Tanıtım Derneği Başkanı Bülent Eriklioğlu ile vatandaşlar katıldı. Yaşam Boyu Gelişim Danışmanlık Merkezinden Aile Danışmanı Sosyolog Zeynep Örer’in konuşmacı olarak katıldığı seminerde, toplum değerlerinden uzaklaşan gençlerin içinde bulunduğu durum ele alındı.

DEPRESİF OLAYLARDA ARTIŞ VAR

Konuşmasına Karacasu’da geçtiğimiz hafta sonu bir babanın eşi ve çocuklarını ateşe verip kendi canına kıymasıyla sonuçlanan feci olaydan duyduğu üzüntüyü paylaşarak başlayan Örer, son yıllarda bu ve buna benzer şiddet eğilimlerinde artış görüldüğünü belirterek toplumda bir ahlak çöküntüsü yaşandığına dikkat çekti. Yeni nesil gençlerde çok fazla uyumsuzluk olduğunu ifade eden Örer, devletin kurumlarında aile danışmanlığı hizmetine daha çok yer verilmesi gerektiğini söyledi.

ZEHİRLİ BİR MANTAR GİBİ ÇOĞALIYORLAR

Toplumsal değişim yaşandığı günümüzde gençlerin içinde olduğu durum gözler önüne serildi. Toplumda bir ahlak çöküntüsü yaşandığını belirten Örer, zehirli bir mantar gibi gençlerin ahlak yapısını bozan televizyon, telefon ve tablet iletişim araçları 3 T’den de uzak durulması gerektiğini söyledi. Örer, Mavi Balina gibi oyunları onayan çocuklarda intihar vakalarının çok görüldüğünü devlet olarak bu gibi oyun ve zararlı siteleri engellemek gerektiğinin altını çizdi.

HAYATINIZA SPORU KATMANIZ ŞART

Kötü alışkanlıklardan uzak durulması için her yaştan insanın günde 15 dakika spor yapmalarını öğütleyen Örer, “Hayatımıza sporu kattığımızda antidepresandan uzaklaşıyoruz. O yüzden genç yaşlı herkesin spor yapması şart. Ya da birilerine iyilik yaparak insan hayatına dokunmak kişiye terapi gibi geliyor. Gençler kendi değerlerinden uzaklaştığında antidepresan yaşıyor. Antidepresanda ciddi şekilde artış var. Gençlerin içinde bulunduğu durum çok karanlık ve gençlerimize sahip çıkalım. Aile bütünlüğünde iletişimi güçlü tutmalıyız. Suçlayıcı dışlayıcı tutum ve davranışlardan uzaklaşıp birazda onları anlamamız gerekiyor. Aslında herkesin kendisine sorması gereken ‘Ne yapmak istiyorum olmalı’” diye konuştu.” diye konuştu.   

“BİZİ MOTİVE EDECEK OLAN HAYALLERİMİZDİR”

Kişinin öncelikle kendisine “ben kimim” sorusunu sorması gerektiğinin altını çizen Örer, “Lider olmak istiyorsa kişinin derinlemesine yolculuğu başlar. ‘Ben kimim’ sorusuna yaptığı yolculukta öncelikle ‘yaşam amacım nedir’ sorusunun cevabını bulması, kişinin kendisini tanıması gerekiyor. Kendisini tanıyan kişi yolunu çizer. Amacına ulaşabilmesi için önce hedeflerini ortaya koyacak ve küçük küçük adımlarla büyük hedefe yürüyecek. Bunları adım adım gerçekleştirdiğimizde bizi motive edecek olan hayallerimizdir. Hayallerle bütünlük sağlandığında hedefimizi gerçekleştirmiş oluruz. Bir şeyi başarmak için önce başaracağımıza inanmamız lazım” dedi.

EN TEMİZ İLÇE KARACASU

Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı, Karacasu’da meydana gelen 2 kişinin öldüğü, iki kişinin de yaralandığı son olaydan ötürü duydukları üzüntüyü dile getirdi. Büyükyapıcı, “Karacasu, asayiş bakımından en temiz ilçemiz olması sebebiyle yaşanabilir en huzurlu ilçedir. O yüzden mutluluk duyuyorum. Buradan çıkardığım sonuç yüzme havuzumuzun yanına basket, voleybol, fitnes salonu gibi daha çok sportif aktivitelerin yapılacağı tesisler kazandırmaktır. Bunun sözünü veriyorum” şeklinde konuştu. Seminer PDR Uzmanları Hazan Çelimli ve Gizem Özen Umuç’un katılımı ile soru cevap şeklinde son buldu.

HABER: GÜLAY ÖZTEKİN-KARACASU

 width=