Aydın'da Son Haber

“ÖLEN ÇOCUKLARDAN BİRİ ATATÜRK OLABİLİRDİ”

Karacasu’da, trafikte yaya önceliği ve bilincinin oluşturulması amacıyla “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla ülke genelinde başlatılan farkındalık eğitimi yapıldı. Trafik kazalarında son iki yılda 864 çocuğun hayatını kaybettiğini anlatan polis memuru Mehmet Özer, “Bunların içinden biri Atatürk olabilirdi” dedi.

“ÖLEN ÇOCUKLARDAN BİRİ ATATÜRK OLABİLİRDİ”
Gülay ÖZTEKİN
Gülay ÖZTEKİN( aydin.sonhaber@gmail.com )
268 views
06 Şubat 2019 - 13:40

İçişleri Bakanlığı tarafından “Öncelikli Hayatın Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılının “Yaya Trafikli Öncelik Yılı” ilan edilmesinin ardından ülke genelinde başlatılan kampanya çerçevesinde Karacasu Şehitleri Ortaokulu Konferans Salonunda, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile İlçe Emniyet Amirliği işbirliğinde “Öncelik Hayatın, Öncelik yayanın” konulu seminer düzenlendi. Seminere, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aşkın Güneş, Karacasu Toplu Taşıma Kooperatifi Başkanı Mahmut Burgaz, Şoförler Odası Başkanı Adnan Tuncer ve servis şoförleri ile ilk ve ortaokul öğrencilerin katıldı.

TRAFİK KAZALARINDA 864 ÇOCUK YAŞAMINI YİTİRDİ

İlçe Emniyet Amirliğinde görevli trafik polisi Davut Karamemiş ve Mehmet Özer tarafından trafik kuralları, güvenli geçiş, dikkat edilmesi gereken güvenlik tedbirleri anlatıldı. Polis memuru Mehmet Özer, son iki yılda kurallara uymayan bin 700 yayanın hayatını kaybettiğini söyledi. Özellikle haber ve internet sitelerinden takip edildiği üzere son iki yılda 864 çocuğun hayatını dikkat çeken Özer, “Bunların içinde belki bir Atatürk vardı. Büyüdüğünde devletine, milletine faydalı olacak. Belki bir öğretmen belki ilçe milli eğitim müdürü belki de cumhurbaşkanı vardı. İşte o yüzden bizim için her bir birey değerli. Bir kişinin bile hayatını kaybetmemesi için çalışıyoruz. Yine aynı şekilde 2018 yılında 3 bin 534 kişi, 2017 yılında da 2 bin 715 kişi hayatlarını kaybetti. Ne kadar önemli trafik. Ama trafik konusunda ne kadar bilinçliyiz” diyerek öğrencilere trafik nedir sorusunu yöneltti.

“İLÇEDE HİÇ TRAFİK LAMBASININ YOK”

İçişleri bakanlığı tarafından hazırlanan video klip ve slaytlar eşliğinde trafik kazalarındaki emniyet kemerinin önemi ve güvenli geçiş, trafik kuralları, alınacak tedbirler anlatıldı.  Çocukların hiç sıkılmadan hem öğrenip hem de eğlendikleri seminerde öğrencilerden biri ilçede trafik lambası olmadığına dikkat çekti. Polis Memuru Özer, trafik lambası konulmasını isteyen öğrencinin talebinin yerine getirilmesi için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe yazmasını istedi. Özer, Büyükşehir’den talep edilmesi doğrultusunda gerekli prosedürün tamamlanması için çalışma yürütecekleri belirtti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Aşkın Güneş, 2019 yılı yaya öncelikli trafik yılı ilan edilmesi üzerine düzenledikleri seminerde trafik bilinci oluşturulması konusunda yaptıkları sunumlarla öğrencileri hiç sıkmadan bilgilendiren İlçe Emniyet Amirliğinde görevli polis memurlarına teşekkür etti.

HABER: GÜLAY ÖZTEKİN-KARACASU

 width=