Aydın'da Son Haber

KARACASU’DA MUHALEFETİN SORU ÖNERGELERİ KRİZ YARATTI

Karacasu Belediye Meclisinde muhalefetin verdiği soru önergeleri krize neden oldu.

KARACASU’DA MUHALEFETİN SORU ÖNERGELERİ KRİZ YARATTI
Gülay ÖZTEKİN
Gülay ÖZTEKİN( aydin.sonhaber@gmail.com )
285 views
09 Ağustos 2019 - 9:04

Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal başkanlığında yapılan Ağustos ayı olağan meclis toplantısı gergin bitti. Toplantıda muhalefetin meclis üyelerine konuşma fırsatı vermeyip meclis gündemini erken kapatan Başkan İnal’a tepki gösteren, meclis üyesi İbrahim Kayahan, salonu terk ederek protesto etti. Mecliste gergin anlar yaşanırken, ilk kez misafir olarak toplantıyı izleyen ilçe başkanları da şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Karacasu’da Millet İttifakı meclis üyelerinin talepleri ve kararlı tutumu sayesinde yıllardır başkanın makamında yapılan meclis toplantısı ilk kez kendi salonunda yapıldı. AK Parti İlçe Başkanı Fuat Meriç, CHP İlçe Başkanı Mesut Büyükgümüş, İYİ Parti İlçe Başkanı Aydın Güvendi, İYİ Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ali Küpelioğlu, Kent Meclisi Derneği Başkanı İbrahim Öncü, ADD Karacasu İlçe Başkanı İsa Çetin, meclis toplantısına izleyici olarak katılarak bir ilke imza attı.

YAZILI SORU ÖNERGESİ VERİLDİ

Gündem maddelerinin görüşüldüğü toplantıda muhalefet meclis üyeleri 5 maddelik önerge vererek gündeme alınması talebinde bulundu. Gündeme alınan 5 maddelik önergeden 4’ü mecliste oy birliği ile kabul edilirken biri reddedildi. Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından sıra meclis üyelerinin verdiği yazılı soru önergelerine geldi.

SALONU TERK ETTİ

Meclis üyeleri, yazılı verdikleri soru önergelerinin okunmasını istedi. Bir kısmının okunup gündeme alınması oylanırken bir kısmının okunmadan geçiştirilmesi meclis üyelerinin tepkisini çekti. Meclis üyelerinden Muammer Yıldız gündemle ilgili konular üzerinden söz almak istedi. Başkan İnal’ın yönettiği oturumu kapattım diyerek konuşmalarına fırsat vermemesi meclis üyelerini gerdi. İbrahim Kayahan, “Başkanım neden bu kadar acele ediyorsun. İşin var mı?” diye çıkıştı. Başkan İnal’ın da “Evet acelem var, işim var” cevabı vermesi üzerine Kayahan, “Adamın işi varmış biz niye oturuyoruz burada. O zaman haydi kalkın arkadaşlar” diye protesto ederek salonu terk etti.

KAPALI KAPILAR ARDINDAN GÖRÜŞTÜLER

Daha sonra Başkan İnal da salondan ayrılırken diğer muhalif meclis üyeleri, AK Parti İlçe Başkanı Fuat Meriç, CHP İlçe Başkanı Mesut Büyükgümüş, İYİ Parti İlçe Başkanı Aydın Güvendi ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle birlikte kapalı kapılar ardında basına kapalı bir süre görüşme yaptı. Cumhur ittifakı meclis üyeleri de Başkan İnal’ın makam odasına geçerek görüşmeleri dikkat çekti.

BAŞKANIN TAVRINI ELEŞTİRDİLER

Başkanın tavrını eleştiren meclis üyeleri, “Şeffaf belediyecilik anlayışı ve halkın geniş katılımı ile belediyeyi yönetmeye talip oldu. İlk vaadi kent meclisi kurmak idi. Başkan İnal, mecliste hiçbir konuyu tartışmaya açmak istemediği gibi biz meclis üyelerini de bilgilendirmiyor, söz hakkı dahi vermiyor” diyerek eleştirdi.

ACİL İŞİ VARSA İSTİFA ETSİN

Meclis üyesi Muammer Yıldız, söz hakkı tanınmış olsa idi soru önergesi verip gündeme getirilmeyen köy taşınmazlarından belediyeye geçen ve satışa çıkarılacak olan tarım arazilerini sormak istediğini söyledi. Yıldız, “Köylerdeki atıl yerlerin satılması ile ilgili yazılı soru önergesi verdik. ‘Bu satılacak arazilerin jeotermalle ilgisi var mı?’diye soracaktık. Bu konulara cevap vermek zorundayız. Acil işim var diyorsan o zaman istifa edeceksin. Belediye başkanlığından daha önemli bir işi varsa boşaltsın o koltuğu” dedi.

İŞÇİDEN ZABITA OLUR MU?

Ayrıca işçi birine zabıta giysisi giydirilip nöbet tutturulduğunu dikkat çeken Yıldız, “İşçi statüsündeki bir kişiye ancak bir yılda 6 ayı geçmemek üzere büro hizmetinde görevlendirebilirsin. Hiç bir imza yetkisi yok. Başına bir iş gelse cevabını nasıl vereceksin. Birisiyle kavga dövüş ederse büyük bir vebal altına girersin. Zabıta yapılan işçi Onur Doğan’ın olayı yasal mı değil mi biz kanun yapıcı değiliz. Bu oylanamaz. Ben önerge verdiysem gündeme alacağım almayacağım diye oylayamaz. Bu yasal değil ve bizim soru önergesi suç duyurusu olarak algılanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

TAKI KİMLERE GİDİYOR

İYİ Partili Nail Kurt ise amaçlarının kavga etmek olmadığını belirterek soru önergelerinin okunmamasına tepki gösterdi. Cemiyetlere takı adı altında giden altına da değinen Kurt, “Benim burada ilçe başkanım var. İlk kez katılmışlar. Yaptığı çok yanlış. Altın konusunda ben rahatsız değilim. Her hafta sarraflardan teklif alıyor. 10 tane ne kadar altın alıyor.? Kimlere ne takıp takmadığını da bilmiyoruz. Bazı yerlere takmadığını biliyoruz. Keyfilik mi var burada. Canı istediğini mi takıyor. Taktığının sarfiyat belgesi olması lazım. Belki haklıdır doğrudur bizi buna ikna etsin izah etsin. Bunu bilmek hakkımız” diye konuştu.

EV SAHİBİ MİSAFİRE BUNU YAPMAZ

Meclis üyesi Erdinç Gümüş ise meclis üyesi Nilgün Koruk’un belediyeden ihaleyle alıp işlettiği pansiyon ile ilgili yapılan iyileştirmenin yasal dayanağı olup olmadığını sormak istediğini ve bununla ilgili soru önergesi verdiğini söyledi. Gümüş, “Bir ayı geçti. Belediye ekibi, iş makineleri pansiyonda çalışıyor. Buranın yasal dayanağı var mı merak ediyorum. Belediyenin ihale verdiği mülklerde doğal afetlerden kaynaklanan zararı giderebilir. Fakat değerini artırıcı herhangi bir işlem yapamazsın. Biz diyoruz ki sen sadece doğal afetten korunacak önlem alabilirsin. Biz bunu ispat etmesini istiyoruz. Soru soruyoruz açıklama yok cevap yok izah etmek yok. Bizlerle oturup bir çay içmişliği yok. Biz bu memleketin seçilmiş meclis üyeleri isek bize bu şekilde davranması yanlış. Bir misafire ev sahibi bunu yapmaz. Verdiğimiz önergenin iki tanesi hiç okunmadı. Meclis oldu, bittiye getirildi. Muhalefet konuşturulmadı. Yakışmadı” diyerek tepki gösterdi. AK Parti İlçe Başkanı Fuat Meriç meclis toplantısının bu şekilde bitmesine üzüldüğünü ifade etti.

 width=